Meiner NRK gjer feil

Krev meir nynorsk til ungdommen.

Mobil: 48015724
Publisert: 14.04.2010 kl. 18:35
Endret: 14.04.2010 kl. 18:35

- Det er positivt at NRK har klart å auke nynorskprosenten i mange av kanalane. Diverre heng NRK Super og NRK3 langt etter, og det er svært uheldig at dette går ut over barn og ungdom som er målgruppene for desse kanalane, seier Janne Nygård, påtroppande leiar i Norsk Målungdom, i ei pressemelding.

Nygård er misnøgd med nynorskmangelen i barne-TV-kanalen NRK Super og ungdomskanalen NRK3. Den nyss publiserte allmennkringkastingsrapporten avslører at sjølv om nynorskprosenten er på rett veg i dei andre NRK-kanalane, lid framleis dei mest ungdomsretta tilboda av overveldande bokmålsdominans.

- Dette er ekstra dumt fordi det er barn og unge som er inne i den mest kritiske språklæringsfasen, seier Nygård.

Norsk Målungdom gler seg over den samla nynorskframgangen i statskanalane, men meiner NRK har prioritert feil målgruppe. NRK får likevel ros av målungdomsleiaren for den samla framgangen.

- NRK har fått kjeft i mange år for ikkje å nå 25 %-kravet, så når dei no faktisk oppfyller kravet i fleire av kanalane sine, skal dei ha skryt for det.

Diskuter denne saken

Innsendt av Lars Tonning 15.04.2010 14:12:23 Varsle!

Hvorfor presse den irriterende nynorsken inn i hode på barna? Jeg mener det fører kun til forvirring og komplikasjoner å ha to skriftspråk i norge(visst man ikke regner med samisk.)

Gå andre veien istedenfor, ta bort nynorsk, fra tv, fra radio, fra bøker og blader, sånn av man har bare ett skriftspråk å forholde seg til.

Begynn å rett opp feilen Ivar Aasen gjorde!

Innsendt av NRKhater 15.04.2010 10:50:22 Varsle!

Om NRK begyner med mere nynorsk er jeg sikker på at dem mister flere av di yngre seerne...

NRK er en møkkakanal!

 

Skriv din kommentar

Tittel *

Kommentar *

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Driva ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

På forsiden nå

Torstein gler seg

Torstein Snekvik frå Kvanne i Surnadal er på plass i Oslo, og gler seg veldig til finalen i Melodi Grand Prix Junior i Oslo Spektrum på laurdag. Les mer

Tre anmeldt for høy fart

Politiet hadde onsdag ettermiddag fartskontroll på Meisal i Nesset. Les mer 1 kommentarer

Vingespenn skiltes

Gangbrua mellom Vårsøg hotell og Surnadal kulturhus er for lav. Les mer 2 kommentarer

Krever strøm i kabel

Beboere i Øvre Surnadal vil ikke ha monstermaster gjennom bygda. Les mer

PiFF blir navnet

Industriinkubatoren i Sunndal har fått navn. PiFF Sunndal AS skal den hete. Navnet ble foreslått av Signe Moen. Les mer 1 kommentarer