- Gasskraft kan hindre monstermaster

Spesialrådgiver Hogne Hongset i fagforbundet Industri Energi mener kraftkrisen i Bergen og på Møre kan løses uten de omstridte kraftmastene, som regjeringen har vedtatt å bygge i Hardanger.

Mobil: 90102821
Publisert: 09.08.2010 kl. 13:38
Endret: 01.09.2010 kl. 14:23

I et debattnnlegg i Dagens Næringsliv mandag tar Hongset til orde for å produsere kraften der det er behov for den.

- Kraftlinjer og sjøkabler gir ikke ny kraft. Tvert imot, store deler av kraften, 5-10 prosent, tapes ved overføring. Flytting av kraft er direkte dumt, hvis det i stedet kan produseres ny kraft der kraften trengs. Det er fullt mulig. Vi kan bygge mer gasskraft, skriver Hongset.

Han mener den mest miljøvennlige måten å løse kraftkrisen på er å realisere Industrikraft Møres gasskraftverk på Møre og BKKs konsesjonssøkte prosjekt på Mongstad, i tillegg til Statoils kraftverk.

Les mer hos Nationen.

 

Skriv din kommentar

Tittel *

Kommentar *

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Driva ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

På forsiden nå

En uforglemmelig aften med Åge

En opplagt Åge Aleksandersen fikk hele Storstuå med seg på allsang da han og «mannen med den syngende gitar» Gunnar Pedersen holdt konsert i Surnadal kulturhus lørdag, og det var en fornøyd trønderrocker vi traff «backstage» etter showet. Les mer

Meldt om masseslagsmål

Politi fra Sunndal blei sendt til Eidsøra. Les mer

Fikk forelegg

Kjørte uten bilbelte. Les mer

To gull til Aronsen

Nylig korsbåndsopererte Aleksander Aronsen, imponerte med to gull i Midtnorsk mesterskap i Taekwondo. Les mer

Stjal verktøy

Et bygg under oppføring blei tømt for verktøy. Les mer